Sny se mají plnit, ale člověk se o to musí přičinit. Pro jedno takové splnění snu se rozhodl i pan Martin, když se pustil do rekonstrukce staré rodinné zahrady společně se svou maminkou. S velkým odhodláním spolu oba spolupracovali od návrhu přes realizaci bazénu až po výstavbu vysněné zahradní pergoly. Na výsledek jejich společného úsilí se s námi můžete podívat.
Pane Martine, prozraďte nám na úvod, proč jste se vlastně pustil do přestavby celé zahrady?
Pustil jsem se do tohoto projektu, protože jsme chtěli nějaké posezení za domem. Už na začátku jsme si sami udělali provizorní návrh na papír. Při výstavbě jsme ho ještě trochu měnili. Pracuji v jedné stavební firmě, kde jsem se toho spoustu naučil, a tak jsem se rozhodl pustit se do projektu kompletně svépomocí.
Popište nám trochu vaše krásné venkovní sídlo…
Součástí celé zahrady je posezení, toaleta, zahradní domek, dílna, udírna, gril, bazén, klenbový vstup do další části zahrady a okrasné záhony. Toto venkovní sídlo je propojené s mým domem, a to jenom dvorem a krátkou chodbičkou.
Potřeboval jste nějaké povolení z úřadu?
Ano, na výstavbu tohoto projektu jsem potřeboval stavební povolení, tzv. ohlášku, a jelikož nebylo potřeba vyjádření jiných úřadů, tak to takový problém nebyl.
Jaký materiál jste použil? Dokážete odhadnout v jakém množství?
Veškerý materiál, který jsem použil, jsou hlavně staré cihly. Bylo jich zhruba 18 000 kusů. A abych to všechno postavil, použil jsem cementové pojivo (aktuální cena cementového pojiva zde) a kopaný písek frakce 0–4 (srovnání cen). Posléze už jen spoustu betonu a betonových šalovacích dílců na základy celé stavby plus celého plotu a bazénu (aktuální cenu bednění naleznete zde).
V neposlední řadě jsem použil také zámkovou dlažbu (zjistěte si aktuální cenu) a zahradní obrubníky (nejlevnější obrubníky zde).
A pokud jde o dřevo?
Na rekonstrukci střechy jsem použil smrkové trámy (aktuální cena zde). Poté i trapézové plechy (aktuální cena). Dveře u pergoly jsou borovicové (za kolik se dají pořídit, si zkontrolujte zde) a veškerý nátěr je teak (aktuální ceny teakových nátěrů si srovnejte tady).
Kolik jste do projektu investoval peněz?
Odhaduji, že jsem do projektu investoval 500 000 Kč. Ale přesně to nevím.
Z hlediska ceny – nevyšlo by levněji, kdyby vám projekt zrealizovala firma?
Určitě by nevyšlo levněji zapojení firmy do procesu realizace, protože v dnešní době je opravdu všechno moc drahé, a hlavně práce provedená firmou.
Manželé v nejlepším věku si nechali postavit bungalov 4+kk za Prahou. Milion za zahradu odmítli
Jak dlouho probíhal celý proces proměny vaší zahrady?
Projekt jsem zahájil 26. 2. 2019 a pořád na něm pracuji. Tipuji to ještě zhruba na rok.
Bagr jste si půjčil, nebo ho vlastníte?
Bagr jsem si půjčil od svého bývalého zaměstnavatele, u kterého jsem s bagry hodně pracoval. Nebyl problém si ho půjčit.
Řešil jste nějaké komplikace?
Při přestavbě zahrady jsem řešil hodně komplikací, ale nebyly natolik závažné. Vždy se na stavbě nějaké najdou.
Kdybyste byl opět na začátku, bylo by něco, co byste udělal jinak?
Kdybych to dělal znovu, tak bych zvolil jinou barvu plastu bazénu, a to hnědou. A také bych celé to posezení otočil jinak, prostor jsem na to měl. I tak jsem ale opravdu spokojený s tím, co jsem sám vytvořil.
Na co jste nejvíce hrdý?
Nejvíc jsem hrdý na svoji maminku, která mi neskutečně pomohla jak fyzicky, tak i podporou, abych to nevzdal. A obrovské díky patří i kamarádovi Ondrovi, který mi ohromně pomohl se vším materiálem, který jsme museli velmi obtížně dopravovat na místo.
Co je podle vás potřeba si při stavbě pohlídat?
Při zhotovování je zapotřebí pohlídat si jen udržení dobré nálady a samozřejmě hladký průběh přísunu materiálů.
Co byste vzkázal lidem, kteří zvažují podobný projekt?
Vzkaz pro všechny lidi, kteří si chtějí něco vybudovat, je, aby do toho určitě šli. Budete mít radost z čehokoliv, co vybudujete, protože to dokážete sami.
Děkujeme panu Martinovi za rozhovor a přejeme mu mnoho hezkých chvil strávených na nové zahradě.
P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024.
Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu
(počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
Autor:
Bc. Kateřina Pospíšilová
Redaktorka Dřevostavitele
Photocredit: Martin B. (se souhlasem)
Uvažujete o drobnější okrasné a zároveň funkční dřevostavbě do své zahrady? V tom případě se budete rozhodovat mezi altánem a pergolou. Abyste si správně vybrali, představíme vám výhody a nevýhody obou staveb… Číst více →
Máme pro vás projekt pergoly i montážní návod ke stažení. Stačí jen vyřešit stavební povolení, umístění a střešní krytinu na pergolu… Číst více →
Vybíráte pergolu k vašemu domu a přemýšlíte, jaký materiál a design pergoly zvolit? Inspirujte se v našem článku a bohaté fotogalerii… Číst více →
Jak na dřevěnou pergolu svépomocí, abyste se vlezli do 15.000 korun? Přečtěte si rozhovor s Vaškem a prohlédněte si i fotky pro inspiraci, jak postupoval krok za krokem… Číst více →
Inspirujte se realizací venkovní kuchyně. Pan Michal se do toho pustil odvážně se svým tátou svépomocí. Projekt pojí téměř všechny moderní prvky, které vás napadnou… Číst více →
Inspirujte se zajímavými nápady na zastřešení pergoly a vytvořte si útulný prostor přesně ve stylu vaší zahrady. Více tipů v galerii… Číst více →
Čtenářka Kateřina nás kontaktovala s prosbou ohledně řešení sousedského sporu, které se týká grilování. Jaké se v takové situaci bránit?.. Číst více →
Ivan si postavil na zahradě udírnu svépomocí. Popsal nám detailní postup výroby, ceny materiálů i to, jak na celém procesu ušetřit… Číst více →
Přestože pracuje Ivan jako projektový manažer a zkušeností se dřevem příliš neměl, dokázal svépomocí postavit přístřešek, venkovní saunu a udírnu. Stáhněte si výkresy s kótami a prohlédněte si také fotopostup v galerii… Číst více →